Sreda, 10.12.2008.

18:07

Dinar ponovo pao, za evro 85,28 RSD

Dinar je, posle trodnevnog jačanja, oslabio prema evru za 1,51 odsto ili za 1,27 dinara, tako da je zvanični srednji kurs 85,2808 dinara za evro.

Izvor: B92

Dinar ponovo pao, za evro 85,28 RSD IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

21 Komentari

Sortiraj po:

Zika

pre 15 godina

za No Fear

Evo ti baco sta se radi u normalnim drzavama. Kad drzava bankrotira (ili je u toj zoni) padne joj valuta.

Kad padne valuta pocne da se izvozi (i radi) a manje uvozi (i trosi).

Jednostavno.

Jedino sto mi imamo malo gastajbajtere da malo rade za nas, nismo mi blesavi.

no_fear

pre 15 godina

Postovana gospodo,
sta vi predlazete?
Da pustimo sve niz vodu?
Da se odselimo negde - na mars?
Da se prepustimo sunovratu i sedimo skrstenih ruku?
MORA NESTO DA SE RADI - DAJTE NEKU KONSTRUKTIVNU KRITIKU, A NE KO BABE NARIKACE.
Poz.

sremac

pre 15 godina

Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.
*************************

Hajde da podjemo od zvanicne zvake koju svakodnevno slusamo od guvernera NBS, ministra i predsednika Vlade da nam je valuta jaka, da nas ne dotice kriza, da nam je inflacija jednocifrena... med i mleko teku u balkanskom tigru rekli bi zlobnici. Zasto ako je takvo stanje NBS onda otkupljuje domacu valutu na medjubankarskom trzistu? Zasto joj vestacki podizu vrednost?

Ako posmatramo tih 300 miliona jurica na duzi period (godinu dana?), vrednost bacenih miliona ce se prepoloviti a mozda i dodatno na to smanjiti tempom kojim je kurs poceo da divlja (20% pada vrednosti dinara u odnosu na us$ i euro za 1.5 mesec samo). OK, slazem se da je zarad standarda stanovnistva i stabilnosti privrede (stabilnosti koje privrede?) potrebno kurs drzati relativno stabilnim ali ako se to radi na totalno nerealnoj podlozi jasno je da ce naplata takvog ponasanja kad-tad doci na red...

Pretpostavljam da ce NBS i dalje intervenisati na trzistu, skucati tako i milijaddu, dve, mozad i vise jurica a na kraju cemo doci do toga da drzava nece imati vise mogucnosti da brani kurs od onog sto nam realno sleduje zbog ekonomskog stanja u kom smo... jednostavno receno, drzava ce prodati sve sto je u njenom vlasnistvu, nece imati sta vise da prodaje (a stanovnistvu ionako duguje Dinkiceve besplatne akcije) pa ce devizne rezerve poceti da se trose i trose... investicija, grinfild mislim, ionako nije bilo preterano u Srbiji, vecina "investicija" su bili u vidu kupovine kontrolnih paketa akcija u firmama koje su bile na rasprodaji.

Ako na tu situaciju dodamo jos i ekonomsku krizu u svetu (taj svet ekonomska kriza ozbiljno drma, i tamo se drasticno rezu investicije) ispada da ce nam mila drzava sve ubrzanije i ubrzanije trositi devizne rezerve pa ce u jednom trenutku morati da stane sa "odbranom" kursa dinara. Pitam se kojim ce tempom onda juro da odleti u nebesa, kao sto znamo sa odbranom kursa je za 1.5 mesec pao za oko 20%...

I onda se postavimo u to vreme i tu perspektivu i vidimo da nam je drzava bacila 300 miliona, milijardu, 3 milijarde na "ocuvanje" kursa... pa se zapitamo sta je mogla pametnije da uradi sa tim novcem. Da sagradi mostove, bolnice, otvori nova radna mesta... tako nisu baceni novci, ostalo je nesto kapitalno iza Vlade, zaposlene su nase firme na izgradnji, opremanju, novim radnim mestima. Ovako Vlada/NBS su samo sebi "kupili" vreme, kupili su ceo stari mandat ili novi mandat, zavisi kad nas opauci po glavi...

Uzgred, mnogo negativnih komentara na racun guvernera i pretpostavljenih mu, izgleda da je pocela da radi partijska masinerija :p

racunica

pre 15 godina

@sremac. "Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi?" - Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.

gastarbajter26

pre 15 godina

zamislite da su danas izjavili da ce zvajcarska biti u recesiji..najveca kriza od 1982...svajcarska! a politicari u srbiji kazu da svetska ekonomska kriza nece pogoditi srbiju.

pozz

pre 15 godina

Ja, ako i mnogi drugi gastarbajteri koje poznajem najavljujem nas nedolazak u Srbiju, vec smo pozvali nasu rodbinu da dodju kod nas u goste.Izracunali smo da nas sve zajedno manje kosta put i troskovi boravka kada oni dodju kod nas nego mi kod njih.Aj, cao i nadjite drugi nacin da namaknete novca.

zika

pre 15 godina

Zasto se odredjeni komentari svakodnevno pojavljuju u istom obliku?

Mislim da je stvaran kurs koji treba ocekivati oko 120 din.

Obavezna rezerva u dinarima znaci i da ce banke sve manje imati mogucnosti da kreditiraju u eurima, pa cemo spasti na dinarske kredite.

U tom slucaju cemo da kreditiramo stanove & privredu sa trogodisnjim kreditima, po kamati od trideset posto.

Jasno je sta sledi cenama istih, kao i naporima privrede.

Da i je iko primetio da dok sve ekonomije prolaze kroz nezgode i valute im uglavnom padaju, kod nas jedino raste dinar, majcina dika. Mora da smo pronasli neko skriveno blago (najverovatnije je Jelasic u trezoru pronasao tajno uputstvo Slobinih 'guvernera' vezano za alhemiju 'Kako odrati naciju i prebaciti lovu prijateljima & 'saradnicima' - tajna bogacenja u tri lekcije'.

arpad

pre 15 godina

@Savo
Poredjenje obavezne rezerve poslovnih banaka i "obavezne stednje" obicnog coveka nije bas sasvim na mestu.
Jer, obican covek uvek raspolaze sa ogranicenom kolicinom sopstvenog novca. I ako ga drzava natera na "obaveznu stednju" bunio bi se s pravom, posto mu je time ogranicena sloboda raspolaganja sopstvenim novcem (tj. privatnom svojinom). "Obavezna stednja" bi verovatno bila veoma nepopularna, pa joj se zato ni ne pribegava. Uostalom, drzava ima toliko drugih nacina da oduzme novac od svojih gradjana...
Sa druge strane, obavezna rezerva poslovnih banaka funkcionise na drugi nacin. Obaveznom rezervom je propisana pokrivenost kreditnih plasmana poslovnih banaka realnim novcem. Dakle, ako je obavezna rezerva 100%, banka moze da plasira kredite u visini sopstvenih sredstava deponovanih kod Narodne banke. Ako je rezerva 50%, bankama je dozvoljeno da plasiraju dvaput vise kredita, nego sto imaju deponovanih sredstava.
Tako da povecanje obavezne rezerve sa 20% na 40% prakticno znaci da poslovne banke nece vise moci odobravati 5 puta vise kredita nego sto imaju depozita, nego "samo" 2,5 puta. (Navodnici stoje da bi istakli cinjenicu da je novac koji banke plasiraju u vidu kredita vecim delom fiktivan. On je kreiran ni iz cega. I banke na njega uzimaju paprenu kamatu...)
Na primer, ako pri nivou obavezne rezerve od 20% ulozim 1000 dinara u banku na godisnju kamatu od 15%, ista banka ce moci, nakon sto ta sredstva deponuje kod Narodne banke, plasirati 5000 dinara kredita i za njega dobiti, recimo 20% kamate. Zarada banke je u tom slucaju: 5000*20% - 1000*15% = 1000 - 150 = 850 dinara! A, to je dobit od 85% na inicijalnu sumu. Nije lose, zar ne? :) Banke ce povecanje obavezne rezerve na 40% osetiti na taj nacin, sto ce - pri nepromenjenim kamatama - moci zaraditi mnogo manje. Ulog od 1000 dinara bi im donosio dobit od 2500*20%-1000*15%=500-150=350 dinara, dakle "samo" 35% od ulozenog novca. A to je - priznacete - osetan pad. Mada, to ni dalje nije zanemarljiv profit.
O, kako je lepo biti banka! :)

aca

pre 15 godina

U menjačnicama u kojima sam danas bio i gde je gornji kurs evra bio 85 nisu se mogli kupiti evri, pa se pitam ako je ovo realan kurs, zašto onda nema evra?!

pocinje

pre 15 godina

Sad ce jos malo gastarbajteri da stignu sa devizama a kako da im drzava uzme "njeni marci" ako ponovo ne sroza euro ili evro ili kako bilo.

Zoran

pre 15 godina

Gore-dole,vrlo zanimlivo.Voleo bih da mi guverner sapne naj noviju meru pre foemiranja kursa tako da mogu da se igram kupi-prodaj.
Mislim da se neke osobe uspesno igraju.

sremac

pre 15 godina

Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi? Da se izgradi most preko Dunava kod Beske, da se izgrade dve kompletne bolnice u regionalnim centrima Srbije (recimo u Kraljevu i Zrenjaninu), pomogne otvaranje 10-15 hiljada novih radnih mesta... OK, reci ce neki ali je veca korist ocuvanje deviznog kursa. OK, reci ce drugi ali ocuvanje je nemoguce na taj nacin na duzi period (6 meseci do godinu dana) u situaciji u kojoj se nalazi srpska i svetska ekonomija.

Novac koje NBS drzi u deviznim rezervama potice od prodaje imovine drzvanih preduzeca ( onoga sto su prethodne generacije mukotrpnim radom stvarale) ili od haraca koje se vlasti u Srbiji nametnule gradjanima i privredi (opet mukotrpan rad ali sadasnjih generacija, a na redu su i buduce...) pa je totalno neodgovorno, neki bi rekli cak lriminalno, bacati ga na zgariste na nacin kako to radi G17. Bolje ulagati, praviti nova radna mesta, obrtati i praviti novi kapital nego se igrati üspesnog"guvernera...

pastimir

pre 15 godina

pozdrav,

moje misljenje je da se ovaj kurs vestacki brani a sve u cilju ocuvanja dobro poznate srpske socijalne sigurnosti i stvaranje utiska da je sve pod kontrolom a i jeste trenutno, medjutim sta se desava, kreira se "balon" kursom koji se vestacki brani bez pokrivenosti proizvodnjom i produktivnoscu, a desice se to da ce balon da pukne i kurs ce da odleti a ulje na vatru ce da doda nadolazeca kriza cije se posledice predvidjaju da ce biti jace nego one u Americi. Ne znam dokle misli jos Jelasic da brani kurs jer sve je to kratkotrajno i gusi privredu u cilju ocuvanja socijalnog mira, ljudi shvatite realan kurs evra i dinara je min 1e=100rsd!
Moj savet kupujte evre dok je jos ovako jeftin i ocekujte rast koji je neminovan!

pozdrav svima koji su ovo procitali.

Savo

pre 15 godina

Posao je guverneru i Narodnoj Banci da aktivno učestvuju u monetarnim dešavanjima u Srbiji. Gospodin Jelašić to i radi. To je dobro.

Guverner treba da ima viziju i čini se da je Jelašić ima. To je vizija orjentisana na tržišnu ekonomiju.
Guverner treba da bude dosledan, i činilo se da Jelašić jeste.

Ali, više nisam tako siguran!

Tržišno je kupovati dinare da bi se branili.
Nije tržišno narediti bankama da ne smeju da koriste svoje dinare, već da ih daju Narodnoj Banci kao obavezan depozit (40%).
Kad bi neko običnom čoveku rekao da treba da stavi svoje dinare na "obaveznu štednju" u banku, šta bi on rekao nego: "Pljačka!"

To će reći i banke. Smanjiće svoju aktivnost u Srbiji, povećaće cenu novca (kamate). Proizvodnja će stati, a evri će se potrošiti na uvoz i biće opet 700 miliona evra dinara viška na tržištu za par meseci.

Da li će onda guverner narediti bankama da povećaju depozit na 80%? Više od 100% neće moći...

Iako će Jelašić doneti zakon da oteža bankama da iznesu devize iz zemlje (Ostajte Ovde!) - to će još više doprineti bežaniji kapitala, jer investitori ne vole neizvesnost, nesigurnost i nedoslednost!

A tajkuni sve to vole!

Goran

pre 15 godina

Jacanje dinara je bilo posledica povecanja obavezne rezerve u dinarima zbog cega su banke bile primorane da prodaju 600 miliona evra. To je izgleda vec prodato i nestalo i kurs ce se neminovno vratiti na nivo od pocetka decembra.

Savo

pre 15 godina

Posao je guverneru i Narodnoj Banci da aktivno učestvuju u monetarnim dešavanjima u Srbiji. Gospodin Jelašić to i radi. To je dobro.

Guverner treba da ima viziju i čini se da je Jelašić ima. To je vizija orjentisana na tržišnu ekonomiju.
Guverner treba da bude dosledan, i činilo se da Jelašić jeste.

Ali, više nisam tako siguran!

Tržišno je kupovati dinare da bi se branili.
Nije tržišno narediti bankama da ne smeju da koriste svoje dinare, već da ih daju Narodnoj Banci kao obavezan depozit (40%).
Kad bi neko običnom čoveku rekao da treba da stavi svoje dinare na "obaveznu štednju" u banku, šta bi on rekao nego: "Pljačka!"

To će reći i banke. Smanjiće svoju aktivnost u Srbiji, povećaće cenu novca (kamate). Proizvodnja će stati, a evri će se potrošiti na uvoz i biće opet 700 miliona evra dinara viška na tržištu za par meseci.

Da li će onda guverner narediti bankama da povećaju depozit na 80%? Više od 100% neće moći...

Iako će Jelašić doneti zakon da oteža bankama da iznesu devize iz zemlje (Ostajte Ovde!) - to će još više doprineti bežaniji kapitala, jer investitori ne vole neizvesnost, nesigurnost i nedoslednost!

A tajkuni sve to vole!

Goran

pre 15 godina

Jacanje dinara je bilo posledica povecanja obavezne rezerve u dinarima zbog cega su banke bile primorane da prodaju 600 miliona evra. To je izgleda vec prodato i nestalo i kurs ce se neminovno vratiti na nivo od pocetka decembra.

arpad

pre 15 godina

@Savo
Poredjenje obavezne rezerve poslovnih banaka i "obavezne stednje" obicnog coveka nije bas sasvim na mestu.
Jer, obican covek uvek raspolaze sa ogranicenom kolicinom sopstvenog novca. I ako ga drzava natera na "obaveznu stednju" bunio bi se s pravom, posto mu je time ogranicena sloboda raspolaganja sopstvenim novcem (tj. privatnom svojinom). "Obavezna stednja" bi verovatno bila veoma nepopularna, pa joj se zato ni ne pribegava. Uostalom, drzava ima toliko drugih nacina da oduzme novac od svojih gradjana...
Sa druge strane, obavezna rezerva poslovnih banaka funkcionise na drugi nacin. Obaveznom rezervom je propisana pokrivenost kreditnih plasmana poslovnih banaka realnim novcem. Dakle, ako je obavezna rezerva 100%, banka moze da plasira kredite u visini sopstvenih sredstava deponovanih kod Narodne banke. Ako je rezerva 50%, bankama je dozvoljeno da plasiraju dvaput vise kredita, nego sto imaju deponovanih sredstava.
Tako da povecanje obavezne rezerve sa 20% na 40% prakticno znaci da poslovne banke nece vise moci odobravati 5 puta vise kredita nego sto imaju depozita, nego "samo" 2,5 puta. (Navodnici stoje da bi istakli cinjenicu da je novac koji banke plasiraju u vidu kredita vecim delom fiktivan. On je kreiran ni iz cega. I banke na njega uzimaju paprenu kamatu...)
Na primer, ako pri nivou obavezne rezerve od 20% ulozim 1000 dinara u banku na godisnju kamatu od 15%, ista banka ce moci, nakon sto ta sredstva deponuje kod Narodne banke, plasirati 5000 dinara kredita i za njega dobiti, recimo 20% kamate. Zarada banke je u tom slucaju: 5000*20% - 1000*15% = 1000 - 150 = 850 dinara! A, to je dobit od 85% na inicijalnu sumu. Nije lose, zar ne? :) Banke ce povecanje obavezne rezerve na 40% osetiti na taj nacin, sto ce - pri nepromenjenim kamatama - moci zaraditi mnogo manje. Ulog od 1000 dinara bi im donosio dobit od 2500*20%-1000*15%=500-150=350 dinara, dakle "samo" 35% od ulozenog novca. A to je - priznacete - osetan pad. Mada, to ni dalje nije zanemarljiv profit.
O, kako je lepo biti banka! :)

pastimir

pre 15 godina

pozdrav,

moje misljenje je da se ovaj kurs vestacki brani a sve u cilju ocuvanja dobro poznate srpske socijalne sigurnosti i stvaranje utiska da je sve pod kontrolom a i jeste trenutno, medjutim sta se desava, kreira se "balon" kursom koji se vestacki brani bez pokrivenosti proizvodnjom i produktivnoscu, a desice se to da ce balon da pukne i kurs ce da odleti a ulje na vatru ce da doda nadolazeca kriza cije se posledice predvidjaju da ce biti jace nego one u Americi. Ne znam dokle misli jos Jelasic da brani kurs jer sve je to kratkotrajno i gusi privredu u cilju ocuvanja socijalnog mira, ljudi shvatite realan kurs evra i dinara je min 1e=100rsd!
Moj savet kupujte evre dok je jos ovako jeftin i ocekujte rast koji je neminovan!

pozdrav svima koji su ovo procitali.

Zoran

pre 15 godina

Gore-dole,vrlo zanimlivo.Voleo bih da mi guverner sapne naj noviju meru pre foemiranja kursa tako da mogu da se igram kupi-prodaj.
Mislim da se neke osobe uspesno igraju.

sremac

pre 15 godina

Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi? Da se izgradi most preko Dunava kod Beske, da se izgrade dve kompletne bolnice u regionalnim centrima Srbije (recimo u Kraljevu i Zrenjaninu), pomogne otvaranje 10-15 hiljada novih radnih mesta... OK, reci ce neki ali je veca korist ocuvanje deviznog kursa. OK, reci ce drugi ali ocuvanje je nemoguce na taj nacin na duzi period (6 meseci do godinu dana) u situaciji u kojoj se nalazi srpska i svetska ekonomija.

Novac koje NBS drzi u deviznim rezervama potice od prodaje imovine drzvanih preduzeca ( onoga sto su prethodne generacije mukotrpnim radom stvarale) ili od haraca koje se vlasti u Srbiji nametnule gradjanima i privredi (opet mukotrpan rad ali sadasnjih generacija, a na redu su i buduce...) pa je totalno neodgovorno, neki bi rekli cak lriminalno, bacati ga na zgariste na nacin kako to radi G17. Bolje ulagati, praviti nova radna mesta, obrtati i praviti novi kapital nego se igrati üspesnog"guvernera...

racunica

pre 15 godina

@sremac. "Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi?" - Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.

aca

pre 15 godina

U menjačnicama u kojima sam danas bio i gde je gornji kurs evra bio 85 nisu se mogli kupiti evri, pa se pitam ako je ovo realan kurs, zašto onda nema evra?!

zika

pre 15 godina

Zasto se odredjeni komentari svakodnevno pojavljuju u istom obliku?

Mislim da je stvaran kurs koji treba ocekivati oko 120 din.

Obavezna rezerva u dinarima znaci i da ce banke sve manje imati mogucnosti da kreditiraju u eurima, pa cemo spasti na dinarske kredite.

U tom slucaju cemo da kreditiramo stanove & privredu sa trogodisnjim kreditima, po kamati od trideset posto.

Jasno je sta sledi cenama istih, kao i naporima privrede.

Da i je iko primetio da dok sve ekonomije prolaze kroz nezgode i valute im uglavnom padaju, kod nas jedino raste dinar, majcina dika. Mora da smo pronasli neko skriveno blago (najverovatnije je Jelasic u trezoru pronasao tajno uputstvo Slobinih 'guvernera' vezano za alhemiju 'Kako odrati naciju i prebaciti lovu prijateljima & 'saradnicima' - tajna bogacenja u tri lekcije'.

gastarbajter26

pre 15 godina

zamislite da su danas izjavili da ce zvajcarska biti u recesiji..najveca kriza od 1982...svajcarska! a politicari u srbiji kazu da svetska ekonomska kriza nece pogoditi srbiju.

pozz

pre 15 godina

Ja, ako i mnogi drugi gastarbajteri koje poznajem najavljujem nas nedolazak u Srbiju, vec smo pozvali nasu rodbinu da dodju kod nas u goste.Izracunali smo da nas sve zajedno manje kosta put i troskovi boravka kada oni dodju kod nas nego mi kod njih.Aj, cao i nadjite drugi nacin da namaknete novca.

sremac

pre 15 godina

Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.
*************************

Hajde da podjemo od zvanicne zvake koju svakodnevno slusamo od guvernera NBS, ministra i predsednika Vlade da nam je valuta jaka, da nas ne dotice kriza, da nam je inflacija jednocifrena... med i mleko teku u balkanskom tigru rekli bi zlobnici. Zasto ako je takvo stanje NBS onda otkupljuje domacu valutu na medjubankarskom trzistu? Zasto joj vestacki podizu vrednost?

Ako posmatramo tih 300 miliona jurica na duzi period (godinu dana?), vrednost bacenih miliona ce se prepoloviti a mozda i dodatno na to smanjiti tempom kojim je kurs poceo da divlja (20% pada vrednosti dinara u odnosu na us$ i euro za 1.5 mesec samo). OK, slazem se da je zarad standarda stanovnistva i stabilnosti privrede (stabilnosti koje privrede?) potrebno kurs drzati relativno stabilnim ali ako se to radi na totalno nerealnoj podlozi jasno je da ce naplata takvog ponasanja kad-tad doci na red...

Pretpostavljam da ce NBS i dalje intervenisati na trzistu, skucati tako i milijaddu, dve, mozad i vise jurica a na kraju cemo doci do toga da drzava nece imati vise mogucnosti da brani kurs od onog sto nam realno sleduje zbog ekonomskog stanja u kom smo... jednostavno receno, drzava ce prodati sve sto je u njenom vlasnistvu, nece imati sta vise da prodaje (a stanovnistvu ionako duguje Dinkiceve besplatne akcije) pa ce devizne rezerve poceti da se trose i trose... investicija, grinfild mislim, ionako nije bilo preterano u Srbiji, vecina "investicija" su bili u vidu kupovine kontrolnih paketa akcija u firmama koje su bile na rasprodaji.

Ako na tu situaciju dodamo jos i ekonomsku krizu u svetu (taj svet ekonomska kriza ozbiljno drma, i tamo se drasticno rezu investicije) ispada da ce nam mila drzava sve ubrzanije i ubrzanije trositi devizne rezerve pa ce u jednom trenutku morati da stane sa "odbranom" kursa dinara. Pitam se kojim ce tempom onda juro da odleti u nebesa, kao sto znamo sa odbranom kursa je za 1.5 mesec pao za oko 20%...

I onda se postavimo u to vreme i tu perspektivu i vidimo da nam je drzava bacila 300 miliona, milijardu, 3 milijarde na "ocuvanje" kursa... pa se zapitamo sta je mogla pametnije da uradi sa tim novcem. Da sagradi mostove, bolnice, otvori nova radna mesta... tako nisu baceni novci, ostalo je nesto kapitalno iza Vlade, zaposlene su nase firme na izgradnji, opremanju, novim radnim mestima. Ovako Vlada/NBS su samo sebi "kupili" vreme, kupili su ceo stari mandat ili novi mandat, zavisi kad nas opauci po glavi...

Uzgred, mnogo negativnih komentara na racun guvernera i pretpostavljenih mu, izgleda da je pocela da radi partijska masinerija :p

pocinje

pre 15 godina

Sad ce jos malo gastarbajteri da stignu sa devizama a kako da im drzava uzme "njeni marci" ako ponovo ne sroza euro ili evro ili kako bilo.

no_fear

pre 15 godina

Postovana gospodo,
sta vi predlazete?
Da pustimo sve niz vodu?
Da se odselimo negde - na mars?
Da se prepustimo sunovratu i sedimo skrstenih ruku?
MORA NESTO DA SE RADI - DAJTE NEKU KONSTRUKTIVNU KRITIKU, A NE KO BABE NARIKACE.
Poz.

Zika

pre 15 godina

za No Fear

Evo ti baco sta se radi u normalnim drzavama. Kad drzava bankrotira (ili je u toj zoni) padne joj valuta.

Kad padne valuta pocne da se izvozi (i radi) a manje uvozi (i trosi).

Jednostavno.

Jedino sto mi imamo malo gastajbajtere da malo rade za nas, nismo mi blesavi.

sremac

pre 15 godina

Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi? Da se izgradi most preko Dunava kod Beske, da se izgrade dve kompletne bolnice u regionalnim centrima Srbije (recimo u Kraljevu i Zrenjaninu), pomogne otvaranje 10-15 hiljada novih radnih mesta... OK, reci ce neki ali je veca korist ocuvanje deviznog kursa. OK, reci ce drugi ali ocuvanje je nemoguce na taj nacin na duzi period (6 meseci do godinu dana) u situaciji u kojoj se nalazi srpska i svetska ekonomija.

Novac koje NBS drzi u deviznim rezervama potice od prodaje imovine drzvanih preduzeca ( onoga sto su prethodne generacije mukotrpnim radom stvarale) ili od haraca koje se vlasti u Srbiji nametnule gradjanima i privredi (opet mukotrpan rad ali sadasnjih generacija, a na redu su i buduce...) pa je totalno neodgovorno, neki bi rekli cak lriminalno, bacati ga na zgariste na nacin kako to radi G17. Bolje ulagati, praviti nova radna mesta, obrtati i praviti novi kapital nego se igrati üspesnog"guvernera...

Savo

pre 15 godina

Posao je guverneru i Narodnoj Banci da aktivno učestvuju u monetarnim dešavanjima u Srbiji. Gospodin Jelašić to i radi. To je dobro.

Guverner treba da ima viziju i čini se da je Jelašić ima. To je vizija orjentisana na tržišnu ekonomiju.
Guverner treba da bude dosledan, i činilo se da Jelašić jeste.

Ali, više nisam tako siguran!

Tržišno je kupovati dinare da bi se branili.
Nije tržišno narediti bankama da ne smeju da koriste svoje dinare, već da ih daju Narodnoj Banci kao obavezan depozit (40%).
Kad bi neko običnom čoveku rekao da treba da stavi svoje dinare na "obaveznu štednju" u banku, šta bi on rekao nego: "Pljačka!"

To će reći i banke. Smanjiće svoju aktivnost u Srbiji, povećaće cenu novca (kamate). Proizvodnja će stati, a evri će se potrošiti na uvoz i biće opet 700 miliona evra dinara viška na tržištu za par meseci.

Da li će onda guverner narediti bankama da povećaju depozit na 80%? Više od 100% neće moći...

Iako će Jelašić doneti zakon da oteža bankama da iznesu devize iz zemlje (Ostajte Ovde!) - to će još više doprineti bežaniji kapitala, jer investitori ne vole neizvesnost, nesigurnost i nedoslednost!

A tajkuni sve to vole!

Goran

pre 15 godina

Jacanje dinara je bilo posledica povecanja obavezne rezerve u dinarima zbog cega su banke bile primorane da prodaju 600 miliona evra. To je izgleda vec prodato i nestalo i kurs ce se neminovno vratiti na nivo od pocetka decembra.

pastimir

pre 15 godina

pozdrav,

moje misljenje je da se ovaj kurs vestacki brani a sve u cilju ocuvanja dobro poznate srpske socijalne sigurnosti i stvaranje utiska da je sve pod kontrolom a i jeste trenutno, medjutim sta se desava, kreira se "balon" kursom koji se vestacki brani bez pokrivenosti proizvodnjom i produktivnoscu, a desice se to da ce balon da pukne i kurs ce da odleti a ulje na vatru ce da doda nadolazeca kriza cije se posledice predvidjaju da ce biti jace nego one u Americi. Ne znam dokle misli jos Jelasic da brani kurs jer sve je to kratkotrajno i gusi privredu u cilju ocuvanja socijalnog mira, ljudi shvatite realan kurs evra i dinara je min 1e=100rsd!
Moj savet kupujte evre dok je jos ovako jeftin i ocekujte rast koji je neminovan!

pozdrav svima koji su ovo procitali.

pozz

pre 15 godina

Ja, ako i mnogi drugi gastarbajteri koje poznajem najavljujem nas nedolazak u Srbiju, vec smo pozvali nasu rodbinu da dodju kod nas u goste.Izracunali smo da nas sve zajedno manje kosta put i troskovi boravka kada oni dodju kod nas nego mi kod njih.Aj, cao i nadjite drugi nacin da namaknete novca.

aca

pre 15 godina

U menjačnicama u kojima sam danas bio i gde je gornji kurs evra bio 85 nisu se mogli kupiti evri, pa se pitam ako je ovo realan kurs, zašto onda nema evra?!

pocinje

pre 15 godina

Sad ce jos malo gastarbajteri da stignu sa devizama a kako da im drzava uzme "njeni marci" ako ponovo ne sroza euro ili evro ili kako bilo.

racunica

pre 15 godina

@sremac. "Narodba banka Srbije je kazu prodala preko 300 miliona eura zarad öcuvanja"(vidimo kako efikasnog) kursa... sta je za taj novac moglo sve pametnije da se uradi?" - Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.

no_fear

pre 15 godina

Postovana gospodo,
sta vi predlazete?
Da pustimo sve niz vodu?
Da se odselimo negde - na mars?
Da se prepustimo sunovratu i sedimo skrstenih ruku?
MORA NESTO DA SE RADI - DAJTE NEKU KONSTRUKTIVNU KRITIKU, A NE KO BABE NARIKACE.
Poz.

Zoran

pre 15 godina

Gore-dole,vrlo zanimlivo.Voleo bih da mi guverner sapne naj noviju meru pre foemiranja kursa tako da mogu da se igram kupi-prodaj.
Mislim da se neke osobe uspesno igraju.

zika

pre 15 godina

Zasto se odredjeni komentari svakodnevno pojavljuju u istom obliku?

Mislim da je stvaran kurs koji treba ocekivati oko 120 din.

Obavezna rezerva u dinarima znaci i da ce banke sve manje imati mogucnosti da kreditiraju u eurima, pa cemo spasti na dinarske kredite.

U tom slucaju cemo da kreditiramo stanove & privredu sa trogodisnjim kreditima, po kamati od trideset posto.

Jasno je sta sledi cenama istih, kao i naporima privrede.

Da i je iko primetio da dok sve ekonomije prolaze kroz nezgode i valute im uglavnom padaju, kod nas jedino raste dinar, majcina dika. Mora da smo pronasli neko skriveno blago (najverovatnije je Jelasic u trezoru pronasao tajno uputstvo Slobinih 'guvernera' vezano za alhemiju 'Kako odrati naciju i prebaciti lovu prijateljima & 'saradnicima' - tajna bogacenja u tri lekcije'.

sremac

pre 15 godina

Nije NBS poklonila taj novac tj izgubila, nego je kupila dinare koji imaju vrednost. Slazem se da je izgubila neki deo racunajuci danasnji kurs ali daleko od toga da bi od tih para moglo da sa izgrade bolnice ili mostovi.
*************************

Hajde da podjemo od zvanicne zvake koju svakodnevno slusamo od guvernera NBS, ministra i predsednika Vlade da nam je valuta jaka, da nas ne dotice kriza, da nam je inflacija jednocifrena... med i mleko teku u balkanskom tigru rekli bi zlobnici. Zasto ako je takvo stanje NBS onda otkupljuje domacu valutu na medjubankarskom trzistu? Zasto joj vestacki podizu vrednost?

Ako posmatramo tih 300 miliona jurica na duzi period (godinu dana?), vrednost bacenih miliona ce se prepoloviti a mozda i dodatno na to smanjiti tempom kojim je kurs poceo da divlja (20% pada vrednosti dinara u odnosu na us$ i euro za 1.5 mesec samo). OK, slazem se da je zarad standarda stanovnistva i stabilnosti privrede (stabilnosti koje privrede?) potrebno kurs drzati relativno stabilnim ali ako se to radi na totalno nerealnoj podlozi jasno je da ce naplata takvog ponasanja kad-tad doci na red...

Pretpostavljam da ce NBS i dalje intervenisati na trzistu, skucati tako i milijaddu, dve, mozad i vise jurica a na kraju cemo doci do toga da drzava nece imati vise mogucnosti da brani kurs od onog sto nam realno sleduje zbog ekonomskog stanja u kom smo... jednostavno receno, drzava ce prodati sve sto je u njenom vlasnistvu, nece imati sta vise da prodaje (a stanovnistvu ionako duguje Dinkiceve besplatne akcije) pa ce devizne rezerve poceti da se trose i trose... investicija, grinfild mislim, ionako nije bilo preterano u Srbiji, vecina "investicija" su bili u vidu kupovine kontrolnih paketa akcija u firmama koje su bile na rasprodaji.

Ako na tu situaciju dodamo jos i ekonomsku krizu u svetu (taj svet ekonomska kriza ozbiljno drma, i tamo se drasticno rezu investicije) ispada da ce nam mila drzava sve ubrzanije i ubrzanije trositi devizne rezerve pa ce u jednom trenutku morati da stane sa "odbranom" kursa dinara. Pitam se kojim ce tempom onda juro da odleti u nebesa, kao sto znamo sa odbranom kursa je za 1.5 mesec pao za oko 20%...

I onda se postavimo u to vreme i tu perspektivu i vidimo da nam je drzava bacila 300 miliona, milijardu, 3 milijarde na "ocuvanje" kursa... pa se zapitamo sta je mogla pametnije da uradi sa tim novcem. Da sagradi mostove, bolnice, otvori nova radna mesta... tako nisu baceni novci, ostalo je nesto kapitalno iza Vlade, zaposlene su nase firme na izgradnji, opremanju, novim radnim mestima. Ovako Vlada/NBS su samo sebi "kupili" vreme, kupili su ceo stari mandat ili novi mandat, zavisi kad nas opauci po glavi...

Uzgred, mnogo negativnih komentara na racun guvernera i pretpostavljenih mu, izgleda da je pocela da radi partijska masinerija :p

arpad

pre 15 godina

@Savo
Poredjenje obavezne rezerve poslovnih banaka i "obavezne stednje" obicnog coveka nije bas sasvim na mestu.
Jer, obican covek uvek raspolaze sa ogranicenom kolicinom sopstvenog novca. I ako ga drzava natera na "obaveznu stednju" bunio bi se s pravom, posto mu je time ogranicena sloboda raspolaganja sopstvenim novcem (tj. privatnom svojinom). "Obavezna stednja" bi verovatno bila veoma nepopularna, pa joj se zato ni ne pribegava. Uostalom, drzava ima toliko drugih nacina da oduzme novac od svojih gradjana...
Sa druge strane, obavezna rezerva poslovnih banaka funkcionise na drugi nacin. Obaveznom rezervom je propisana pokrivenost kreditnih plasmana poslovnih banaka realnim novcem. Dakle, ako je obavezna rezerva 100%, banka moze da plasira kredite u visini sopstvenih sredstava deponovanih kod Narodne banke. Ako je rezerva 50%, bankama je dozvoljeno da plasiraju dvaput vise kredita, nego sto imaju deponovanih sredstava.
Tako da povecanje obavezne rezerve sa 20% na 40% prakticno znaci da poslovne banke nece vise moci odobravati 5 puta vise kredita nego sto imaju depozita, nego "samo" 2,5 puta. (Navodnici stoje da bi istakli cinjenicu da je novac koji banke plasiraju u vidu kredita vecim delom fiktivan. On je kreiran ni iz cega. I banke na njega uzimaju paprenu kamatu...)
Na primer, ako pri nivou obavezne rezerve od 20% ulozim 1000 dinara u banku na godisnju kamatu od 15%, ista banka ce moci, nakon sto ta sredstva deponuje kod Narodne banke, plasirati 5000 dinara kredita i za njega dobiti, recimo 20% kamate. Zarada banke je u tom slucaju: 5000*20% - 1000*15% = 1000 - 150 = 850 dinara! A, to je dobit od 85% na inicijalnu sumu. Nije lose, zar ne? :) Banke ce povecanje obavezne rezerve na 40% osetiti na taj nacin, sto ce - pri nepromenjenim kamatama - moci zaraditi mnogo manje. Ulog od 1000 dinara bi im donosio dobit od 2500*20%-1000*15%=500-150=350 dinara, dakle "samo" 35% od ulozenog novca. A to je - priznacete - osetan pad. Mada, to ni dalje nije zanemarljiv profit.
O, kako je lepo biti banka! :)

gastarbajter26

pre 15 godina

zamislite da su danas izjavili da ce zvajcarska biti u recesiji..najveca kriza od 1982...svajcarska! a politicari u srbiji kazu da svetska ekonomska kriza nece pogoditi srbiju.

Zika

pre 15 godina

za No Fear

Evo ti baco sta se radi u normalnim drzavama. Kad drzava bankrotira (ili je u toj zoni) padne joj valuta.

Kad padne valuta pocne da se izvozi (i radi) a manje uvozi (i trosi).

Jednostavno.

Jedino sto mi imamo malo gastajbajtere da malo rade za nas, nismo mi blesavi.