Utorak, 12.02.2008.

17:32

Studentska praksa: Brže do posla

Izvor: B92

Studentska praksa: Brže do posla IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

25 Komentari

Sortiraj po:

Dusan

pre 16 godina

Treba ici na studentske prakse. Ja sam za vreme svog studiranja isao na tri: Nacionalna stedionica, Republicki zavod za statistiku i Porsche SCG. Poslednja je bila i placena. Veoma su dobra iskustva koja sam poneo sa sva tri mesta, a pomaze dosta i pri zaposljavanju. Mozda nisam naucio ne znam sta na tim praksama i to poslodavci znaju, ali nije isto kad vidis nekog ko je samo strebao na fakultetu i nekoga ko se cimao za jos neke stvari i isao po firmama uporedo sa ucenjem. Pokazuje makar da si zainteresovan za posao.

Velja

pre 16 godina

Obavezna praksa je dobra ideja, ali potrebno je postići veću prolaznost na ekonomskom fakultetu u Beogradu kako bi studenti imali vremena za praksu preko leta. 53 posto studenata(generacija 2006) ekonomskog u Beogradu je upisalo drugu godinu, a 80 posto od tih studenata prenelo je ispite, dok je na arhitektonskom 83 posto dalo SVE ispite, na medicinskom 63...Kako je rekla profesorka Turajlic, ekonomski fakultet ima predmete koji su posvećeni promenama, a opet nije dovoljno kadar da sam promene izvede.

Nikola

pre 16 godina

Dobro je da se o ovome uopste diskutuje. Studiram u Americi i po planu bi trebalo da zavrsim u maju. Jedan od ciljeva mi je bio da odradim praksu u nekoj kompaniji pred zavrsetak studija finansija. Praksu odradjujem u napoznaijoj korporaciji za proizvodnju softvera u sferi zdravstva.

Samo zelim da kazem da se od vas kao studenta ne ocekuje da imate svo moguce znanje, vec kvalitet licnosti koju posjedujete. Na glavnom razgovoru pitanja su uglavnom bila vezana za otkrivanje mojih licnih karakteristika, npr. kakav sam u medjuljudskim odnosima, kooperativnosti, odgovornosti, obazrivosti. Dakle gleda se kako vasa licnost odgovara poziciji i kompaniji. Znaci niti jedno pitanje nije bilo vezano za samu struku. Tek kasnije, ukoliko ste primljeni pokazujete moc i brzinu usvajanja novih znanja i njihovu primjenu. $12.5 sam placen po satu, sto znaci da za mjesec dana rada (ogranicen na 20 sati sedmicno-student stranac) mogu da napravim $800. Placanje prakse smatram da nikome ne bi trebalo da bude prioritet, vec praksu treba gledati kao nacin da se predje iz studentskog u profesionalni svijet bilo koje struke.



Srecno ljudi!!!

matorac

pre 16 godina

Ne znam kako je na drugim fakultetima, ali sam ja kao davni student (dipl. ing. iz 1990.) imao obaveznu praksu. Sta sam "naucio" nije ni vazno, mozda samo i kako se treba ponasati, ali je to bila firma gde sam prve kontakte ostvario, koja me je po diplomiranju i zaposlila. A verujte mi da je i tada bila kuknjava, nista ne valja, nema posla bez veze, male plate i slicno. Upravo mi je tih nekoliko godina pocetnickog iskustva pomoglo da ne bas odmah, ali vrlo brzo nadjem posao na zapadu. Problem je bojim se i danas kao i onda, mnogi idu na studije da bi "manje i lakse radili", a ne da bi sebi povecali sanse za vece uspehe i bolji zivot. Takodje, znam mnoge odlicne studente koji se nisu usrecili, kao i mnoge koji jedva zavrsise skole a danas menadzuju velike sisteme. Oni kojima je niska cena izgovor da dzonjaju kuci nikada nece biti zadovoljni, cak i da im neko da hiljadu evra, kukace na nekoga ko ima dve.

mmmm

pre 16 godina

odlicna ideja! i studenti FPN-a bi tako u buducnosti mogli da steknu neprocenjivo iskustvo na praksi u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju!

x

pre 16 godina

Постоје и неки административни проблеми које треба решити по том питању.Потребно је бити 3 месеца на бироу да би могао ићи на праксу као волонтер. Ја знам доста случајева у којима је то био проблем.

zz

pre 16 godina

Prvo, ovakva "inicijativa" postoji 5 godina, a sta je konkretno uradjeno, nista. Spomene se tu i tamo, kad su neki izbori, za studentske parlamente, unije... ali rezultat je 0. Drugo, sigurno je da bi sistematski organizovana praksa pomogla koliko studentima, jos vise i poslodavcima. Ali fazon je sto i neke navodno ozbiljne firme daju vrhunskim studentima da spajaju spajalice i fotokopiraju papire mesec dana. Iz tog razloga besmisleno je prilikom zaposljavanja toliko favorizovati studente koji su imali "praksu" tokom studiranja kada na njoj stvarno nisu nista naucili. Sa druge strane, ako je neko i stvarno radio nesto korisno na praksi, recimo 2 meseca godisnje*4 godine studiranja i za to vreme toliko stekao znanja i iskustva, to znaci da ce svrseni diplomac koji barata mnogo vecim bar teorijskim znanjem ovladati istim za cirka 3 meseca, a ako se poslodavcu ne isplati da 3 meseca ulozi u buduci kvalitetan kadar, onda...

ema

pre 16 godina

Na nekim fakultetima kod nas već postoji, a i ranije je postojala obavezna stručna praksa u trajanju od mesec dana pa do nekoliko meseci. Samim tim što je obavezno obaviti tu praksu pre diplomiranja, ovakva stručna praksa nije nikome od studenata donosila nikakvu prednost u odnosu na ostale kandidate koji su završili isti fakultet, jer su svi diplomci bili u istoj poziciji. Štaiše, takva obavezna stručna praksa ne pomaže u pronalaženju posla, jer je poslodavci smatraju sastavnim delom studiranja. Ono što efektivno može pomoći kandidatima da brže i lakše dođu do odgovarajućeg zaposlenja su dobrovoljne, a ne obavezne aktivnosti.

Nikola V.

pre 16 godina

Svaka cast za clanak, i za inicijativu. Ovakve stvari treba cesce pominjati ali i raditi na njima. Mi pokusavamo da roguramo zakon o volontiranju, koji bi ovo pitanje mnogo preciznije definisao i doprineo resenju.
Ukoliko uredjivacka politika sajta dozvoljava, evo linka ka nasem:www.yvgserbia.org

Megatrendovac

pre 16 godina

Bez strucne prakse (u kom god ona obliku bila - organizovana ili samoinicijativna) tek diplomirana mlada osoba ne moze ni da razmislja o zaposlenju u pristojnoj kompaniji. Ali ako je neko u toku studija skapirao da ce mu pored diplome (koja je inace samo ulaznica za konkurs i skoro nista vise od toga) trebati i iskustvo u nekoj oblasti poslovanja, u veeeelikoj je prednosti u odnosu na kolege/koleginice koji su studirali i jedina praksa im je iz kafica. Dobro poznavanje ugostiteljskih objekata ne pomaze mnogo... Ja imam odlicno iskustvo iz Hotela Hyatt Regency gde su me prihvatili sa postovanjem i postepeno mi davali ozbiljna zaduzenja tako da ja sada mogu da kazem da sam zaista nesto naucio na toj praksi. Sada mi taj Hyatt u CV-u otvara mnoga vrata jer fino privlaci paznju ljudima koji citaju taj CV.
Za kraj savet mladjim kolegama i koleginicama: ako smatrate da ste ozbiljni i ako zelite da budete ozbiljni igraci kada diplomirate ubacite se u neku besnu kompaniju radi prakse i ozbiljno "kradite" znanje! Isplatice se sigurno!

Lulu

pre 16 godina

Lepo je dati sansu, ali nije problem samo kako zaposliti mlade. Problem je i za one preko 35 i za one preko 45 i za one preko 55 godina.
Problem je uopste, firme otpustaju radnike, oni koji rade su tehnoloski zaostali, a oni koji ostanu bez posla cesto neupotrebljivi.
Lako ce mladi, prodorni, pametni negde da se uloguju.
Ali za mnoge kategorije stanovnistva daleko je Pariz, Cile, pa cak i Novi Sad. Zalosno, ali je tako!

lucidalina

pre 16 godina

Slazem se da je ovo jako dobra inicijativa. Ali je pre svega potrebna i saradnja univerziteta, jer studenti koji bi zeleli da idu na praksu to ne mogu, jer su rasporedi losi. Ja sam na fakultetu provodila citave dane cekajuci na predavanja, koja su odrzavana sa pauzama od 2-3 sata. Kada onda otici na praksu?? I jos jedan komentar: praksa se ni na zapadu ne placa, odn. placa se jako malo, po 150-200 evra mesecno. Ipak je to samo praksa, i ne treba studente da uplasi sto ne dobijaju pare. Dobijaju sansu, a to mnogo vise vredi. Pare se potrose a praksa se upisuje u CV i ostaje zauvek. Puno srece da ovom inicijativom, svima.

ljiljanam

pre 16 godina

Tekst je dobar, a ideja o obaveznoj stručnoj praksi - odlična. Poznato mi je iz ličnog iskustva, kao i iz iskustva svojih kolega da je ta praksa zaista korisna. Evidentna je razlika između zaposlenih koji su imali prethodna stručna, pa čak i bilo kakva druga radna iskustva (praksa, volontiranje ili slično)i onih koji nisu bili u prilici da to ostvare. Na taj način budući stručnjak ima bar neku orijentaciju, a i poslodavci mogu da naprave, ukoliko im je to cilj, kvalitetniji odabir.

hpy

pre 16 godina

I ja bi zeleo svima da preporucim da rade u firmama sto je moguce vise. Obrazovanje je samo jedan deo uspesnog zaposlenja, mnogo vazniji deo je znati kako se ponasati na radnom mestu i kako komunicirati sa kolegama i klijentima jer sa njima covek ima posla svaki dan. Ja sam poceo jos u srednjoj skoli, pa sam dalje na visoj volontirao, radio sve moguce poslove vezano za moju struku dok nisam nakupio CV od dve stranice. Sada mi je cetvrti dan rada u jednoj od vecih kompanija u Srbiji gde sam zaposlen bez ikakvih veza i problema. U Srbiji ima posla i bice ga jos vise.

Mark

pre 16 godina

Odličan tekst!
Ovu temu sam pokrenuo u kompaniji u kojoj radim, ali bez uspeha, uz obrazloženje da postoje ZAKONSKE prepreke i da sve kompanije koje imaju praktikante to rade na polu legalan način. Smisao ovoga je da praktikant nema zakonske osnove da boravi u kompaniji, u smislu osiguranja i slično.
A svetska kompanija ne može sebi da dozvoli da ne poštuje zakon, a ni da ga zaobilazi.
Ako neko zna nešto o ovim zakonskim preprekama, neka napiše komentar.
Iskreno se nadam da će ovo što pre da zaživi i ako se ja budem pitao, podržaću ovakvu inicijativu sigurno :)

s.a.

pre 16 godina

Stvarno mi je drago ako je neko ozbiljno odlucio da se pozabavi ovim problemom. Ja sam studnet trece godine ekonomije i imam prosek 9,8 ali sam jos od prve godine shvatila da sa "knjiskim" znanjem necu daleko dogurati i dobro sam se potrudila da odmah nadjem praksu. Ovo leto sam mesec dana provela u Deloitteu a proslo u Hipo Alpe Adria banci. Sta sam naucila ??!! Iskreno, ne mnogo! Za mesec dana u Deloitteu me nisu cak ni po burek poslali! U pocetku sam zapitkivala na svakih pola sata da li ima nekog posla za mene, da li mogu nesto nekome da pomognem, i sl. ali nista....obicno nisam cak ni mogla da gledam sta i kako oni rade....Na praksi je u isto vreme bio i jedan diplomac pravnog, i sve sto mi je on rekao je bilo da se opustim: prvo vreme svi blenu u plafon! Ja na zalost, ili na srecu nisam imala vise od mesec dana. Moguce je i da sam ja negde bila pogresila, da nisam umela da se snadjem ali ipak mislim da je kljucna stvar u odnosu koji poslodavci imaju prema studentima na praksi. Neko u okviru samih firmi bi trebalo da se pozabavi ovim problemom ako zele da putem praksi dolaze do kvalitetnie radne snage jer je jasno da "nasi" menadzeri nemaju vremena da se bave pratikantima i prenose dalje svoje znanje a da ne mozete da ocekujete od madjih kolega da vam izadju u susret jer ste vi njima direktna konkurencija. Cak i kad nam izgleda da smo uspeli da dobijemo "praksu iz snova", cini mi se da su male sanse da cemo uspeti u potpunosti da iskoristimo vreme i sansu.

Borivoje

pre 16 godina

uvek pogresan pristup svemu u nasem drustvu. i uvek pomalo zaostavstine iz onih proslih komunistickih vremena. rec "obavezan", "obavezno" postoji samo jos kod nas. u razvijenim drustvima nista nije obavezno. sve je stvar licne odluke, pa i to da li studirati ili ne. veliki problem je pogresan pristup u pogledu sta fakultetsko obrazovanje zapravo predstavlja. u srbiji, a i u nekim slicnim drustvima, je zavrsavanje neke visoke skole garancija sigurnog dobrog zaposlenja. otuda se ovde ovde zavrsavanje fakulteta smatra u ogromnom broju slucajeva kao ocajnicki zivotni projekat, pa se zato i korupcija u ovoj sferi dobro primila i resavanjem ovog "posla" ste zapravo sve resili. kasnije, trazite vezu da se zaposlite sto bolje. ukratko, od pocetka do kraja je sve jedna teska tragedija za celo drustvo. zato, fakulteti ne jurite studente jer nije bitan kvantitet, a nase drustvo ce se izbistriti kao planinski potok posle kise..mozda ne tako brzo, ali ce vreme uraditi svoje.

Alex

pre 16 godina

Radim za jednu veliku stranu kompaniju. Pre par meseci smo na praksu primili 29 mladih ljudi (studenata zavrsnih godina i diplomaca). Radili su kao deo nasih timova, bili placeni za to i sada ce od 29 njih 15 dobiti ponudu za stalno zaposlenje u nasoj kompaniji.
Isti postupak cemo ponoviti za nekoliko meseci.

student ekonomije

pre 16 godina

Interesantna prica. Bilo bi sjajno da Studentska unija Ekonomskog fakulteta uradi nesto na tu temu, jer se do sada nisu pomerili s mrtve tacke, a pricaju o tome vec godinama. A KPMG je sjajan primer kompanije koja organizuje cak i radionice na fakultetima i sve vreme prima ljude na praksu. Jedino se u pricu ne uklapa to sto doticni Vladimir Radic ne radi u KPMG-u vec poprilicno. Ovaj tekst je izgleda malo stariji...

nixon.slo

pre 16 godina

a zašto se ljudi odlaze na praksu u inostranstvu????
Zato što tamo za to dobiju propisan novac,a ne kao kod nas gde je startna PLATA mašiskog inžinjera 200-300e ,pa se onda zapitajte koliko će ta firma dati za jednog studenta koji u dotičnoj pohađa praksu

mkosanovic

pre 16 godina

Bravo za clanak! Bravo za inicijativu! Zaista bi bilo dobro da drzava na neki nacin stimulise kompanije i na taj nacin poveca broj ponuda praksi za studente. Grupa studenata i ja upravo radimo u Nisu na slicnoj inicijativi. Nadamo se da cemo do kraja godine postici rezultate...

Slavisa Pesic

pre 16 godina

Pozdravljam ovaj članak koji bi trebao da podstakne učenike, studente i nezapošljene da budu aktivniji u svom usavršavanju i traženju posla. Ja, kao poslodavac, vidim i tvrdim da ima sve više posla u Srbiji i da će ga tek biti. Spreman sam da primim studente i dao sam i preko svog sajta oglas za to da bih neke angažovao. Takođe, stalno otvoren konkurs za posao ali sam zaprepašćen koliko je nezaposlenih koji se radije odlučuju da sede kući nego da rade i stiču iskustvo. Uglavnom se odmah traže velike plate ili se pristaje i na malu platu ali se ne nudi usluga ni za toliko. Ne mogu ni da se setim koliko sam razgovora obavio, ali ne želim da primim nekoga ko ne zna ni da se ophodi prema pretpostavljenom ni prema klijentima, ne poštuje hijerarhiju, nema profesionalnosti, nema želje za učenjem, hoće 'odmah i sad sve uslove'itd. A poslodavac koji se bori sa tržištem, konkurencijom, otežanim uslovima poslovanja, promenom zakonskih propisa, i svim drugim poteškoćama ne može sa takvim kadrovima da dobija utakmice. I siguran sam da svim ozbiljnim poslodavcima trebaju kvalitetni, mladi i perspektivni saradnici i da će svako ko se uveri da takvog ima nastojati da ga zadrži i poboljša mu uslove. Ali velika većina nas nije imala 'sva dobra' u startu već se dugo borimo da postignemo svoj rejting i zaradu.

o Srbijo medju sljivama

pre 16 godina

jako dobar text...
ali ovde je nekima ipak vaznije
"pitanje svih pitanja" (citaj Kosovo)
predpostavljam da ova vlada nema vremena da se bavi ovakvim stvarima

Slavisa Pesic

pre 16 godina

Pozdravljam ovaj članak koji bi trebao da podstakne učenike, studente i nezapošljene da budu aktivniji u svom usavršavanju i traženju posla. Ja, kao poslodavac, vidim i tvrdim da ima sve više posla u Srbiji i da će ga tek biti. Spreman sam da primim studente i dao sam i preko svog sajta oglas za to da bih neke angažovao. Takođe, stalno otvoren konkurs za posao ali sam zaprepašćen koliko je nezaposlenih koji se radije odlučuju da sede kući nego da rade i stiču iskustvo. Uglavnom se odmah traže velike plate ili se pristaje i na malu platu ali se ne nudi usluga ni za toliko. Ne mogu ni da se setim koliko sam razgovora obavio, ali ne želim da primim nekoga ko ne zna ni da se ophodi prema pretpostavljenom ni prema klijentima, ne poštuje hijerarhiju, nema profesionalnosti, nema želje za učenjem, hoće 'odmah i sad sve uslove'itd. A poslodavac koji se bori sa tržištem, konkurencijom, otežanim uslovima poslovanja, promenom zakonskih propisa, i svim drugim poteškoćama ne može sa takvim kadrovima da dobija utakmice. I siguran sam da svim ozbiljnim poslodavcima trebaju kvalitetni, mladi i perspektivni saradnici i da će svako ko se uveri da takvog ima nastojati da ga zadrži i poboljša mu uslove. Ali velika većina nas nije imala 'sva dobra' u startu već se dugo borimo da postignemo svoj rejting i zaradu.

nixon.slo

pre 16 godina

a zašto se ljudi odlaze na praksu u inostranstvu????
Zato što tamo za to dobiju propisan novac,a ne kao kod nas gde je startna PLATA mašiskog inžinjera 200-300e ,pa se onda zapitajte koliko će ta firma dati za jednog studenta koji u dotičnoj pohađa praksu

o Srbijo medju sljivama

pre 16 godina

jako dobar text...
ali ovde je nekima ipak vaznije
"pitanje svih pitanja" (citaj Kosovo)
predpostavljam da ova vlada nema vremena da se bavi ovakvim stvarima

s.a.

pre 16 godina

Stvarno mi je drago ako je neko ozbiljno odlucio da se pozabavi ovim problemom. Ja sam studnet trece godine ekonomije i imam prosek 9,8 ali sam jos od prve godine shvatila da sa "knjiskim" znanjem necu daleko dogurati i dobro sam se potrudila da odmah nadjem praksu. Ovo leto sam mesec dana provela u Deloitteu a proslo u Hipo Alpe Adria banci. Sta sam naucila ??!! Iskreno, ne mnogo! Za mesec dana u Deloitteu me nisu cak ni po burek poslali! U pocetku sam zapitkivala na svakih pola sata da li ima nekog posla za mene, da li mogu nesto nekome da pomognem, i sl. ali nista....obicno nisam cak ni mogla da gledam sta i kako oni rade....Na praksi je u isto vreme bio i jedan diplomac pravnog, i sve sto mi je on rekao je bilo da se opustim: prvo vreme svi blenu u plafon! Ja na zalost, ili na srecu nisam imala vise od mesec dana. Moguce je i da sam ja negde bila pogresila, da nisam umela da se snadjem ali ipak mislim da je kljucna stvar u odnosu koji poslodavci imaju prema studentima na praksi. Neko u okviru samih firmi bi trebalo da se pozabavi ovim problemom ako zele da putem praksi dolaze do kvalitetnie radne snage jer je jasno da "nasi" menadzeri nemaju vremena da se bave pratikantima i prenose dalje svoje znanje a da ne mozete da ocekujete od madjih kolega da vam izadju u susret jer ste vi njima direktna konkurencija. Cak i kad nam izgleda da smo uspeli da dobijemo "praksu iz snova", cini mi se da su male sanse da cemo uspeti u potpunosti da iskoristimo vreme i sansu.

Megatrendovac

pre 16 godina

Bez strucne prakse (u kom god ona obliku bila - organizovana ili samoinicijativna) tek diplomirana mlada osoba ne moze ni da razmislja o zaposlenju u pristojnoj kompaniji. Ali ako je neko u toku studija skapirao da ce mu pored diplome (koja je inace samo ulaznica za konkurs i skoro nista vise od toga) trebati i iskustvo u nekoj oblasti poslovanja, u veeeelikoj je prednosti u odnosu na kolege/koleginice koji su studirali i jedina praksa im je iz kafica. Dobro poznavanje ugostiteljskih objekata ne pomaze mnogo... Ja imam odlicno iskustvo iz Hotela Hyatt Regency gde su me prihvatili sa postovanjem i postepeno mi davali ozbiljna zaduzenja tako da ja sada mogu da kazem da sam zaista nesto naucio na toj praksi. Sada mi taj Hyatt u CV-u otvara mnoga vrata jer fino privlaci paznju ljudima koji citaju taj CV.
Za kraj savet mladjim kolegama i koleginicama: ako smatrate da ste ozbiljni i ako zelite da budete ozbiljni igraci kada diplomirate ubacite se u neku besnu kompaniju radi prakse i ozbiljno "kradite" znanje! Isplatice se sigurno!

Alex

pre 16 godina

Radim za jednu veliku stranu kompaniju. Pre par meseci smo na praksu primili 29 mladih ljudi (studenata zavrsnih godina i diplomaca). Radili su kao deo nasih timova, bili placeni za to i sada ce od 29 njih 15 dobiti ponudu za stalno zaposlenje u nasoj kompaniji.
Isti postupak cemo ponoviti za nekoliko meseci.

hpy

pre 16 godina

I ja bi zeleo svima da preporucim da rade u firmama sto je moguce vise. Obrazovanje je samo jedan deo uspesnog zaposlenja, mnogo vazniji deo je znati kako se ponasati na radnom mestu i kako komunicirati sa kolegama i klijentima jer sa njima covek ima posla svaki dan. Ja sam poceo jos u srednjoj skoli, pa sam dalje na visoj volontirao, radio sve moguce poslove vezano za moju struku dok nisam nakupio CV od dve stranice. Sada mi je cetvrti dan rada u jednoj od vecih kompanija u Srbiji gde sam zaposlen bez ikakvih veza i problema. U Srbiji ima posla i bice ga jos vise.

mkosanovic

pre 16 godina

Bravo za clanak! Bravo za inicijativu! Zaista bi bilo dobro da drzava na neki nacin stimulise kompanije i na taj nacin poveca broj ponuda praksi za studente. Grupa studenata i ja upravo radimo u Nisu na slicnoj inicijativi. Nadamo se da cemo do kraja godine postici rezultate...

Borivoje

pre 16 godina

uvek pogresan pristup svemu u nasem drustvu. i uvek pomalo zaostavstine iz onih proslih komunistickih vremena. rec "obavezan", "obavezno" postoji samo jos kod nas. u razvijenim drustvima nista nije obavezno. sve je stvar licne odluke, pa i to da li studirati ili ne. veliki problem je pogresan pristup u pogledu sta fakultetsko obrazovanje zapravo predstavlja. u srbiji, a i u nekim slicnim drustvima, je zavrsavanje neke visoke skole garancija sigurnog dobrog zaposlenja. otuda se ovde ovde zavrsavanje fakulteta smatra u ogromnom broju slucajeva kao ocajnicki zivotni projekat, pa se zato i korupcija u ovoj sferi dobro primila i resavanjem ovog "posla" ste zapravo sve resili. kasnije, trazite vezu da se zaposlite sto bolje. ukratko, od pocetka do kraja je sve jedna teska tragedija za celo drustvo. zato, fakulteti ne jurite studente jer nije bitan kvantitet, a nase drustvo ce se izbistriti kao planinski potok posle kise..mozda ne tako brzo, ali ce vreme uraditi svoje.

zz

pre 16 godina

Prvo, ovakva "inicijativa" postoji 5 godina, a sta je konkretno uradjeno, nista. Spomene se tu i tamo, kad su neki izbori, za studentske parlamente, unije... ali rezultat je 0. Drugo, sigurno je da bi sistematski organizovana praksa pomogla koliko studentima, jos vise i poslodavcima. Ali fazon je sto i neke navodno ozbiljne firme daju vrhunskim studentima da spajaju spajalice i fotokopiraju papire mesec dana. Iz tog razloga besmisleno je prilikom zaposljavanja toliko favorizovati studente koji su imali "praksu" tokom studiranja kada na njoj stvarno nisu nista naucili. Sa druge strane, ako je neko i stvarno radio nesto korisno na praksi, recimo 2 meseca godisnje*4 godine studiranja i za to vreme toliko stekao znanja i iskustva, to znaci da ce svrseni diplomac koji barata mnogo vecim bar teorijskim znanjem ovladati istim za cirka 3 meseca, a ako se poslodavcu ne isplati da 3 meseca ulozi u buduci kvalitetan kadar, onda...

student ekonomije

pre 16 godina

Interesantna prica. Bilo bi sjajno da Studentska unija Ekonomskog fakulteta uradi nesto na tu temu, jer se do sada nisu pomerili s mrtve tacke, a pricaju o tome vec godinama. A KPMG je sjajan primer kompanije koja organizuje cak i radionice na fakultetima i sve vreme prima ljude na praksu. Jedino se u pricu ne uklapa to sto doticni Vladimir Radic ne radi u KPMG-u vec poprilicno. Ovaj tekst je izgleda malo stariji...

Mark

pre 16 godina

Odličan tekst!
Ovu temu sam pokrenuo u kompaniji u kojoj radim, ali bez uspeha, uz obrazloženje da postoje ZAKONSKE prepreke i da sve kompanije koje imaju praktikante to rade na polu legalan način. Smisao ovoga je da praktikant nema zakonske osnove da boravi u kompaniji, u smislu osiguranja i slično.
A svetska kompanija ne može sebi da dozvoli da ne poštuje zakon, a ni da ga zaobilazi.
Ako neko zna nešto o ovim zakonskim preprekama, neka napiše komentar.
Iskreno se nadam da će ovo što pre da zaživi i ako se ja budem pitao, podržaću ovakvu inicijativu sigurno :)

lucidalina

pre 16 godina

Slazem se da je ovo jako dobra inicijativa. Ali je pre svega potrebna i saradnja univerziteta, jer studenti koji bi zeleli da idu na praksu to ne mogu, jer su rasporedi losi. Ja sam na fakultetu provodila citave dane cekajuci na predavanja, koja su odrzavana sa pauzama od 2-3 sata. Kada onda otici na praksu?? I jos jedan komentar: praksa se ni na zapadu ne placa, odn. placa se jako malo, po 150-200 evra mesecno. Ipak je to samo praksa, i ne treba studente da uplasi sto ne dobijaju pare. Dobijaju sansu, a to mnogo vise vredi. Pare se potrose a praksa se upisuje u CV i ostaje zauvek. Puno srece da ovom inicijativom, svima.

Lulu

pre 16 godina

Lepo je dati sansu, ali nije problem samo kako zaposliti mlade. Problem je i za one preko 35 i za one preko 45 i za one preko 55 godina.
Problem je uopste, firme otpustaju radnike, oni koji rade su tehnoloski zaostali, a oni koji ostanu bez posla cesto neupotrebljivi.
Lako ce mladi, prodorni, pametni negde da se uloguju.
Ali za mnoge kategorije stanovnistva daleko je Pariz, Cile, pa cak i Novi Sad. Zalosno, ali je tako!

ema

pre 16 godina

Na nekim fakultetima kod nas već postoji, a i ranije je postojala obavezna stručna praksa u trajanju od mesec dana pa do nekoliko meseci. Samim tim što je obavezno obaviti tu praksu pre diplomiranja, ovakva stručna praksa nije nikome od studenata donosila nikakvu prednost u odnosu na ostale kandidate koji su završili isti fakultet, jer su svi diplomci bili u istoj poziciji. Štaiše, takva obavezna stručna praksa ne pomaže u pronalaženju posla, jer je poslodavci smatraju sastavnim delom studiranja. Ono što efektivno može pomoći kandidatima da brže i lakše dođu do odgovarajućeg zaposlenja su dobrovoljne, a ne obavezne aktivnosti.

ljiljanam

pre 16 godina

Tekst je dobar, a ideja o obaveznoj stručnoj praksi - odlična. Poznato mi je iz ličnog iskustva, kao i iz iskustva svojih kolega da je ta praksa zaista korisna. Evidentna je razlika između zaposlenih koji su imali prethodna stručna, pa čak i bilo kakva druga radna iskustva (praksa, volontiranje ili slično)i onih koji nisu bili u prilici da to ostvare. Na taj način budući stručnjak ima bar neku orijentaciju, a i poslodavci mogu da naprave, ukoliko im je to cilj, kvalitetniji odabir.

Nikola V.

pre 16 godina

Svaka cast za clanak, i za inicijativu. Ovakve stvari treba cesce pominjati ali i raditi na njima. Mi pokusavamo da roguramo zakon o volontiranju, koji bi ovo pitanje mnogo preciznije definisao i doprineo resenju.
Ukoliko uredjivacka politika sajta dozvoljava, evo linka ka nasem:www.yvgserbia.org

Nikola

pre 16 godina

Dobro je da se o ovome uopste diskutuje. Studiram u Americi i po planu bi trebalo da zavrsim u maju. Jedan od ciljeva mi je bio da odradim praksu u nekoj kompaniji pred zavrsetak studija finansija. Praksu odradjujem u napoznaijoj korporaciji za proizvodnju softvera u sferi zdravstva.

Samo zelim da kazem da se od vas kao studenta ne ocekuje da imate svo moguce znanje, vec kvalitet licnosti koju posjedujete. Na glavnom razgovoru pitanja su uglavnom bila vezana za otkrivanje mojih licnih karakteristika, npr. kakav sam u medjuljudskim odnosima, kooperativnosti, odgovornosti, obazrivosti. Dakle gleda se kako vasa licnost odgovara poziciji i kompaniji. Znaci niti jedno pitanje nije bilo vezano za samu struku. Tek kasnije, ukoliko ste primljeni pokazujete moc i brzinu usvajanja novih znanja i njihovu primjenu. $12.5 sam placen po satu, sto znaci da za mjesec dana rada (ogranicen na 20 sati sedmicno-student stranac) mogu da napravim $800. Placanje prakse smatram da nikome ne bi trebalo da bude prioritet, vec praksu treba gledati kao nacin da se predje iz studentskog u profesionalni svijet bilo koje struke.



Srecno ljudi!!!

Dusan

pre 16 godina

Treba ici na studentske prakse. Ja sam za vreme svog studiranja isao na tri: Nacionalna stedionica, Republicki zavod za statistiku i Porsche SCG. Poslednja je bila i placena. Veoma su dobra iskustva koja sam poneo sa sva tri mesta, a pomaze dosta i pri zaposljavanju. Mozda nisam naucio ne znam sta na tim praksama i to poslodavci znaju, ali nije isto kad vidis nekog ko je samo strebao na fakultetu i nekoga ko se cimao za jos neke stvari i isao po firmama uporedo sa ucenjem. Pokazuje makar da si zainteresovan za posao.

mmmm

pre 16 godina

odlicna ideja! i studenti FPN-a bi tako u buducnosti mogli da steknu neprocenjivo iskustvo na praksi u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju!

x

pre 16 godina

Постоје и неки административни проблеми које треба решити по том питању.Потребно је бити 3 месеца на бироу да би могао ићи на праксу као волонтер. Ја знам доста случајева у којима је то био проблем.

matorac

pre 16 godina

Ne znam kako je na drugim fakultetima, ali sam ja kao davni student (dipl. ing. iz 1990.) imao obaveznu praksu. Sta sam "naucio" nije ni vazno, mozda samo i kako se treba ponasati, ali je to bila firma gde sam prve kontakte ostvario, koja me je po diplomiranju i zaposlila. A verujte mi da je i tada bila kuknjava, nista ne valja, nema posla bez veze, male plate i slicno. Upravo mi je tih nekoliko godina pocetnickog iskustva pomoglo da ne bas odmah, ali vrlo brzo nadjem posao na zapadu. Problem je bojim se i danas kao i onda, mnogi idu na studije da bi "manje i lakse radili", a ne da bi sebi povecali sanse za vece uspehe i bolji zivot. Takodje, znam mnoge odlicne studente koji se nisu usrecili, kao i mnoge koji jedva zavrsise skole a danas menadzuju velike sisteme. Oni kojima je niska cena izgovor da dzonjaju kuci nikada nece biti zadovoljni, cak i da im neko da hiljadu evra, kukace na nekoga ko ima dve.

Velja

pre 16 godina

Obavezna praksa je dobra ideja, ali potrebno je postići veću prolaznost na ekonomskom fakultetu u Beogradu kako bi studenti imali vremena za praksu preko leta. 53 posto studenata(generacija 2006) ekonomskog u Beogradu je upisalo drugu godinu, a 80 posto od tih studenata prenelo je ispite, dok je na arhitektonskom 83 posto dalo SVE ispite, na medicinskom 63...Kako je rekla profesorka Turajlic, ekonomski fakultet ima predmete koji su posvećeni promenama, a opet nije dovoljno kadar da sam promene izvede.

Slavisa Pesic

pre 16 godina

Pozdravljam ovaj članak koji bi trebao da podstakne učenike, studente i nezapošljene da budu aktivniji u svom usavršavanju i traženju posla. Ja, kao poslodavac, vidim i tvrdim da ima sve više posla u Srbiji i da će ga tek biti. Spreman sam da primim studente i dao sam i preko svog sajta oglas za to da bih neke angažovao. Takođe, stalno otvoren konkurs za posao ali sam zaprepašćen koliko je nezaposlenih koji se radije odlučuju da sede kući nego da rade i stiču iskustvo. Uglavnom se odmah traže velike plate ili se pristaje i na malu platu ali se ne nudi usluga ni za toliko. Ne mogu ni da se setim koliko sam razgovora obavio, ali ne želim da primim nekoga ko ne zna ni da se ophodi prema pretpostavljenom ni prema klijentima, ne poštuje hijerarhiju, nema profesionalnosti, nema želje za učenjem, hoće 'odmah i sad sve uslove'itd. A poslodavac koji se bori sa tržištem, konkurencijom, otežanim uslovima poslovanja, promenom zakonskih propisa, i svim drugim poteškoćama ne može sa takvim kadrovima da dobija utakmice. I siguran sam da svim ozbiljnim poslodavcima trebaju kvalitetni, mladi i perspektivni saradnici i da će svako ko se uveri da takvog ima nastojati da ga zadrži i poboljša mu uslove. Ali velika većina nas nije imala 'sva dobra' u startu već se dugo borimo da postignemo svoj rejting i zaradu.

o Srbijo medju sljivama

pre 16 godina

jako dobar text...
ali ovde je nekima ipak vaznije
"pitanje svih pitanja" (citaj Kosovo)
predpostavljam da ova vlada nema vremena da se bavi ovakvim stvarima

Lulu

pre 16 godina

Lepo je dati sansu, ali nije problem samo kako zaposliti mlade. Problem je i za one preko 35 i za one preko 45 i za one preko 55 godina.
Problem je uopste, firme otpustaju radnike, oni koji rade su tehnoloski zaostali, a oni koji ostanu bez posla cesto neupotrebljivi.
Lako ce mladi, prodorni, pametni negde da se uloguju.
Ali za mnoge kategorije stanovnistva daleko je Pariz, Cile, pa cak i Novi Sad. Zalosno, ali je tako!

nixon.slo

pre 16 godina

a zašto se ljudi odlaze na praksu u inostranstvu????
Zato što tamo za to dobiju propisan novac,a ne kao kod nas gde je startna PLATA mašiskog inžinjera 200-300e ,pa se onda zapitajte koliko će ta firma dati za jednog studenta koji u dotičnoj pohađa praksu

mkosanovic

pre 16 godina

Bravo za clanak! Bravo za inicijativu! Zaista bi bilo dobro da drzava na neki nacin stimulise kompanije i na taj nacin poveca broj ponuda praksi za studente. Grupa studenata i ja upravo radimo u Nisu na slicnoj inicijativi. Nadamo se da cemo do kraja godine postici rezultate...

student ekonomije

pre 16 godina

Interesantna prica. Bilo bi sjajno da Studentska unija Ekonomskog fakulteta uradi nesto na tu temu, jer se do sada nisu pomerili s mrtve tacke, a pricaju o tome vec godinama. A KPMG je sjajan primer kompanije koja organizuje cak i radionice na fakultetima i sve vreme prima ljude na praksu. Jedino se u pricu ne uklapa to sto doticni Vladimir Radic ne radi u KPMG-u vec poprilicno. Ovaj tekst je izgleda malo stariji...

Alex

pre 16 godina

Radim za jednu veliku stranu kompaniju. Pre par meseci smo na praksu primili 29 mladih ljudi (studenata zavrsnih godina i diplomaca). Radili su kao deo nasih timova, bili placeni za to i sada ce od 29 njih 15 dobiti ponudu za stalno zaposlenje u nasoj kompaniji.
Isti postupak cemo ponoviti za nekoliko meseci.

Borivoje

pre 16 godina

uvek pogresan pristup svemu u nasem drustvu. i uvek pomalo zaostavstine iz onih proslih komunistickih vremena. rec "obavezan", "obavezno" postoji samo jos kod nas. u razvijenim drustvima nista nije obavezno. sve je stvar licne odluke, pa i to da li studirati ili ne. veliki problem je pogresan pristup u pogledu sta fakultetsko obrazovanje zapravo predstavlja. u srbiji, a i u nekim slicnim drustvima, je zavrsavanje neke visoke skole garancija sigurnog dobrog zaposlenja. otuda se ovde ovde zavrsavanje fakulteta smatra u ogromnom broju slucajeva kao ocajnicki zivotni projekat, pa se zato i korupcija u ovoj sferi dobro primila i resavanjem ovog "posla" ste zapravo sve resili. kasnije, trazite vezu da se zaposlite sto bolje. ukratko, od pocetka do kraja je sve jedna teska tragedija za celo drustvo. zato, fakulteti ne jurite studente jer nije bitan kvantitet, a nase drustvo ce se izbistriti kao planinski potok posle kise..mozda ne tako brzo, ali ce vreme uraditi svoje.

Mark

pre 16 godina

Odličan tekst!
Ovu temu sam pokrenuo u kompaniji u kojoj radim, ali bez uspeha, uz obrazloženje da postoje ZAKONSKE prepreke i da sve kompanije koje imaju praktikante to rade na polu legalan način. Smisao ovoga je da praktikant nema zakonske osnove da boravi u kompaniji, u smislu osiguranja i slično.
A svetska kompanija ne može sebi da dozvoli da ne poštuje zakon, a ni da ga zaobilazi.
Ako neko zna nešto o ovim zakonskim preprekama, neka napiše komentar.
Iskreno se nadam da će ovo što pre da zaživi i ako se ja budem pitao, podržaću ovakvu inicijativu sigurno :)

s.a.

pre 16 godina

Stvarno mi je drago ako je neko ozbiljno odlucio da se pozabavi ovim problemom. Ja sam studnet trece godine ekonomije i imam prosek 9,8 ali sam jos od prve godine shvatila da sa "knjiskim" znanjem necu daleko dogurati i dobro sam se potrudila da odmah nadjem praksu. Ovo leto sam mesec dana provela u Deloitteu a proslo u Hipo Alpe Adria banci. Sta sam naucila ??!! Iskreno, ne mnogo! Za mesec dana u Deloitteu me nisu cak ni po burek poslali! U pocetku sam zapitkivala na svakih pola sata da li ima nekog posla za mene, da li mogu nesto nekome da pomognem, i sl. ali nista....obicno nisam cak ni mogla da gledam sta i kako oni rade....Na praksi je u isto vreme bio i jedan diplomac pravnog, i sve sto mi je on rekao je bilo da se opustim: prvo vreme svi blenu u plafon! Ja na zalost, ili na srecu nisam imala vise od mesec dana. Moguce je i da sam ja negde bila pogresila, da nisam umela da se snadjem ali ipak mislim da je kljucna stvar u odnosu koji poslodavci imaju prema studentima na praksi. Neko u okviru samih firmi bi trebalo da se pozabavi ovim problemom ako zele da putem praksi dolaze do kvalitetnie radne snage jer je jasno da "nasi" menadzeri nemaju vremena da se bave pratikantima i prenose dalje svoje znanje a da ne mozete da ocekujete od madjih kolega da vam izadju u susret jer ste vi njima direktna konkurencija. Cak i kad nam izgleda da smo uspeli da dobijemo "praksu iz snova", cini mi se da su male sanse da cemo uspeti u potpunosti da iskoristimo vreme i sansu.

hpy

pre 16 godina

I ja bi zeleo svima da preporucim da rade u firmama sto je moguce vise. Obrazovanje je samo jedan deo uspesnog zaposlenja, mnogo vazniji deo je znati kako se ponasati na radnom mestu i kako komunicirati sa kolegama i klijentima jer sa njima covek ima posla svaki dan. Ja sam poceo jos u srednjoj skoli, pa sam dalje na visoj volontirao, radio sve moguce poslove vezano za moju struku dok nisam nakupio CV od dve stranice. Sada mi je cetvrti dan rada u jednoj od vecih kompanija u Srbiji gde sam zaposlen bez ikakvih veza i problema. U Srbiji ima posla i bice ga jos vise.

lucidalina

pre 16 godina

Slazem se da je ovo jako dobra inicijativa. Ali je pre svega potrebna i saradnja univerziteta, jer studenti koji bi zeleli da idu na praksu to ne mogu, jer su rasporedi losi. Ja sam na fakultetu provodila citave dane cekajuci na predavanja, koja su odrzavana sa pauzama od 2-3 sata. Kada onda otici na praksu?? I jos jedan komentar: praksa se ni na zapadu ne placa, odn. placa se jako malo, po 150-200 evra mesecno. Ipak je to samo praksa, i ne treba studente da uplasi sto ne dobijaju pare. Dobijaju sansu, a to mnogo vise vredi. Pare se potrose a praksa se upisuje u CV i ostaje zauvek. Puno srece da ovom inicijativom, svima.

ljiljanam

pre 16 godina

Tekst je dobar, a ideja o obaveznoj stručnoj praksi - odlična. Poznato mi je iz ličnog iskustva, kao i iz iskustva svojih kolega da je ta praksa zaista korisna. Evidentna je razlika između zaposlenih koji su imali prethodna stručna, pa čak i bilo kakva druga radna iskustva (praksa, volontiranje ili slično)i onih koji nisu bili u prilici da to ostvare. Na taj način budući stručnjak ima bar neku orijentaciju, a i poslodavci mogu da naprave, ukoliko im je to cilj, kvalitetniji odabir.

Megatrendovac

pre 16 godina

Bez strucne prakse (u kom god ona obliku bila - organizovana ili samoinicijativna) tek diplomirana mlada osoba ne moze ni da razmislja o zaposlenju u pristojnoj kompaniji. Ali ako je neko u toku studija skapirao da ce mu pored diplome (koja je inace samo ulaznica za konkurs i skoro nista vise od toga) trebati i iskustvo u nekoj oblasti poslovanja, u veeeelikoj je prednosti u odnosu na kolege/koleginice koji su studirali i jedina praksa im je iz kafica. Dobro poznavanje ugostiteljskih objekata ne pomaze mnogo... Ja imam odlicno iskustvo iz Hotela Hyatt Regency gde su me prihvatili sa postovanjem i postepeno mi davali ozbiljna zaduzenja tako da ja sada mogu da kazem da sam zaista nesto naucio na toj praksi. Sada mi taj Hyatt u CV-u otvara mnoga vrata jer fino privlaci paznju ljudima koji citaju taj CV.
Za kraj savet mladjim kolegama i koleginicama: ako smatrate da ste ozbiljni i ako zelite da budete ozbiljni igraci kada diplomirate ubacite se u neku besnu kompaniju radi prakse i ozbiljno "kradite" znanje! Isplatice se sigurno!

Nikola V.

pre 16 godina

Svaka cast za clanak, i za inicijativu. Ovakve stvari treba cesce pominjati ali i raditi na njima. Mi pokusavamo da roguramo zakon o volontiranju, koji bi ovo pitanje mnogo preciznije definisao i doprineo resenju.
Ukoliko uredjivacka politika sajta dozvoljava, evo linka ka nasem:www.yvgserbia.org

zz

pre 16 godina

Prvo, ovakva "inicijativa" postoji 5 godina, a sta je konkretno uradjeno, nista. Spomene se tu i tamo, kad su neki izbori, za studentske parlamente, unije... ali rezultat je 0. Drugo, sigurno je da bi sistematski organizovana praksa pomogla koliko studentima, jos vise i poslodavcima. Ali fazon je sto i neke navodno ozbiljne firme daju vrhunskim studentima da spajaju spajalice i fotokopiraju papire mesec dana. Iz tog razloga besmisleno je prilikom zaposljavanja toliko favorizovati studente koji su imali "praksu" tokom studiranja kada na njoj stvarno nisu nista naucili. Sa druge strane, ako je neko i stvarno radio nesto korisno na praksi, recimo 2 meseca godisnje*4 godine studiranja i za to vreme toliko stekao znanja i iskustva, to znaci da ce svrseni diplomac koji barata mnogo vecim bar teorijskim znanjem ovladati istim za cirka 3 meseca, a ako se poslodavcu ne isplati da 3 meseca ulozi u buduci kvalitetan kadar, onda...

ema

pre 16 godina

Na nekim fakultetima kod nas već postoji, a i ranije je postojala obavezna stručna praksa u trajanju od mesec dana pa do nekoliko meseci. Samim tim što je obavezno obaviti tu praksu pre diplomiranja, ovakva stručna praksa nije nikome od studenata donosila nikakvu prednost u odnosu na ostale kandidate koji su završili isti fakultet, jer su svi diplomci bili u istoj poziciji. Štaiše, takva obavezna stručna praksa ne pomaže u pronalaženju posla, jer je poslodavci smatraju sastavnim delom studiranja. Ono što efektivno može pomoći kandidatima da brže i lakše dođu do odgovarajućeg zaposlenja su dobrovoljne, a ne obavezne aktivnosti.

x

pre 16 godina

Постоје и неки административни проблеми које треба решити по том питању.Потребно је бити 3 месеца на бироу да би могао ићи на праксу као волонтер. Ја знам доста случајева у којима је то био проблем.

mmmm

pre 16 godina

odlicna ideja! i studenti FPN-a bi tako u buducnosti mogli da steknu neprocenjivo iskustvo na praksi u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju!

matorac

pre 16 godina

Ne znam kako je na drugim fakultetima, ali sam ja kao davni student (dipl. ing. iz 1990.) imao obaveznu praksu. Sta sam "naucio" nije ni vazno, mozda samo i kako se treba ponasati, ali je to bila firma gde sam prve kontakte ostvario, koja me je po diplomiranju i zaposlila. A verujte mi da je i tada bila kuknjava, nista ne valja, nema posla bez veze, male plate i slicno. Upravo mi je tih nekoliko godina pocetnickog iskustva pomoglo da ne bas odmah, ali vrlo brzo nadjem posao na zapadu. Problem je bojim se i danas kao i onda, mnogi idu na studije da bi "manje i lakse radili", a ne da bi sebi povecali sanse za vece uspehe i bolji zivot. Takodje, znam mnoge odlicne studente koji se nisu usrecili, kao i mnoge koji jedva zavrsise skole a danas menadzuju velike sisteme. Oni kojima je niska cena izgovor da dzonjaju kuci nikada nece biti zadovoljni, cak i da im neko da hiljadu evra, kukace na nekoga ko ima dve.

Nikola

pre 16 godina

Dobro je da se o ovome uopste diskutuje. Studiram u Americi i po planu bi trebalo da zavrsim u maju. Jedan od ciljeva mi je bio da odradim praksu u nekoj kompaniji pred zavrsetak studija finansija. Praksu odradjujem u napoznaijoj korporaciji za proizvodnju softvera u sferi zdravstva.

Samo zelim da kazem da se od vas kao studenta ne ocekuje da imate svo moguce znanje, vec kvalitet licnosti koju posjedujete. Na glavnom razgovoru pitanja su uglavnom bila vezana za otkrivanje mojih licnih karakteristika, npr. kakav sam u medjuljudskim odnosima, kooperativnosti, odgovornosti, obazrivosti. Dakle gleda se kako vasa licnost odgovara poziciji i kompaniji. Znaci niti jedno pitanje nije bilo vezano za samu struku. Tek kasnije, ukoliko ste primljeni pokazujete moc i brzinu usvajanja novih znanja i njihovu primjenu. $12.5 sam placen po satu, sto znaci da za mjesec dana rada (ogranicen na 20 sati sedmicno-student stranac) mogu da napravim $800. Placanje prakse smatram da nikome ne bi trebalo da bude prioritet, vec praksu treba gledati kao nacin da se predje iz studentskog u profesionalni svijet bilo koje struke.



Srecno ljudi!!!

Velja

pre 16 godina

Obavezna praksa je dobra ideja, ali potrebno je postići veću prolaznost na ekonomskom fakultetu u Beogradu kako bi studenti imali vremena za praksu preko leta. 53 posto studenata(generacija 2006) ekonomskog u Beogradu je upisalo drugu godinu, a 80 posto od tih studenata prenelo je ispite, dok je na arhitektonskom 83 posto dalo SVE ispite, na medicinskom 63...Kako je rekla profesorka Turajlic, ekonomski fakultet ima predmete koji su posvećeni promenama, a opet nije dovoljno kadar da sam promene izvede.

Dusan

pre 16 godina

Treba ici na studentske prakse. Ja sam za vreme svog studiranja isao na tri: Nacionalna stedionica, Republicki zavod za statistiku i Porsche SCG. Poslednja je bila i placena. Veoma su dobra iskustva koja sam poneo sa sva tri mesta, a pomaze dosta i pri zaposljavanju. Mozda nisam naucio ne znam sta na tim praksama i to poslodavci znaju, ali nije isto kad vidis nekog ko je samo strebao na fakultetu i nekoga ko se cimao za jos neke stvari i isao po firmama uporedo sa ucenjem. Pokazuje makar da si zainteresovan za posao.