"Šer roditeljstvom“ rizikujete da vam deca budu prevarena

Roditelji dovode u pitanje finansijsku budućnost svoje dece tako što dele njihove fotografije na internetu, upozorava Barklajz banka.

BBC

Izvor: BBC

Utorak, 22.05.2018.

07:41

Getty Images

"Šer roditeljstvo", kada roditelji dele lične informacije o svojoj deci na društvenim medijima, predstavlja "najslabiju kariku" u pokušaju onlajn prevare i krađe identiteta, upozorava Barklajz banka.

Iz banke kažu da roditelji dovode u pitanje finansijsku sigurnost svoje dece šerovanjem po društvenim mrežama.

Barklajz banka predviđa da će do 2013. godine obim prevare na internetu iznositi 670 miliona funti.

Stručnjaci za bezbednost u ovoj banci kažu da krađa identiteta preko društvenih medija "nikad nije bila lakša".

Barklajz upozorava da roditelji se "uljuljkuju u lažnom osećaju sigurnosti" i ne shvataju da od svoje dece prave buduće "mete za prevaru", time što objavljuju veliki broj ličnih podataka koji će ostati u onlajn sferi.

Krađa identiteta

Getty Images
Roditeljima je poručeno da je podatke na društvenim medijima vrlo lako zloupotrebiti kako bi se hakovale lozinke ili ukrao nečiji identitet.

U ovoj banci kažu da roditelji otkrivaju imena, uzrast i datum rođenja, preko čestitki za rođendan, adresu, mesto rođenja, majčino devojačko prezime, škole, imena životinja, sportskih timova za koje navijaju i fotografije.

Fejsbuk analizirao profil korisnika

Instagram društvena mreža broj jedan među decom

Barklajz upozorava da ti detalji, koji će biti dostupni i kada deca odrastu, mogu da se koriste za lažne kredite ili prevare s kreditnim karticama.

Banka predviđa da će "šer roditeljstvo" biti odgovorno za dve trećine svih krađa identiteta s kojim će se suočiti mladi ljudi krajem sledeće decenije i kako će šteta iznositi 667 miliona funti godišnje.

"Još jedna decenija u kojoj će roditelji šerovati previše ličnih informacija" će rezultirati 7,4 miliona slučajeva krađe identiteta godišnje do 2030. godine, tvrde u Barklajz banci.

Banka je upozorila roditelje da provere odredbe koje se odnose na privatnost na društvenim mrežama i da se informišu koji podaci o njihovoj deci će biti dostupni i kome.

"Korišćenjem društvenih mreža nikad nije bilo lakše prevarantima da pribave ključne informacije koje su neophodne za krađu nečijeg identiteta", rekla je Džodi Gilbert, zaposlena u Barklajz banci zadužena za digitalnu bezbednost.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: