"Samo je letenje lepše": Opelov GT slavi 50. rođendan

"Nur fliegen ist schöner…" – samo je letenje lepše. Ove četiri reči bile su pre pola veka dovoljne da stvore strast i snove. Kao i reklamni slogan, i sam automobil je postao klasik.

Automobili

Izvor: B92

Petak, 13.04.2018.

09:45

Sportski Opel GT je prvi put sišao sa proizvodnih traka pre 50 godina. Proslava ovog jubileja počinje u maju, na skupu klasičnih automobila "Bodensee-Klassik".

Osim toga, ljubitelji automobila imaće priliku da uživaju u izgledu ove ikone dizajna na još nekoliko događaja tokom 2018. godine.

Experimental GT: Dizajneri pokazuju hrabrost

Koncept Experimental GT iz 1965.
Karijera Opela GT nije počela pre 50, već pre 53 godine – senzacijom na Međunarodnom sajmu automobila u Frankfurtu (IAA) 1965. godine, kada je kompanija predstavila prototip sportskog dvoseda.

Sa elegantnom karoserijom, niskim prednjim delom sa farovima na izvlačenje i zasečenim zadnjim delom, ovaj automobil je bio nešto osveženje među vozilima evropskih proizvođača.

Dizajn spoljašnjosti u vidu zaobljenih linija je tada označen kao "oblik flaše Koka Kole".

U početku, Opel je Experimental GT opisivao kao studiju visokih performansi. Dizajniran je od strane Erharda Šnela i njegovog tima u prvom dizajnerskom centru jednog evropskog proizvođača automobila - Styling studiju u Riselshajmu.
Erhard Šnel se priseća da je razvoj GT-a bila velika tajna.

"Za početak, to je bio samo dizajnerski projekat. Moj šef nije rekao menadžmentu. Ali kada je studija bila pri kraju, nije mogao a da im ne kaže. Bili smo vrlo zabrinuti kada je Experimental GT predstavljen prvi put. Nakon toga nam je laknulo kada je rukovodstvo spontano počelo da aplaudira, bili smo presrećni."

Njihova hrabrost je nagrađena na Međunarodnom sajmu automobila u Frankfurtu(IAA), gde je GT naišao izrazito pozitivan prijem od strane medija i publike. Niko nije očekivao tako radikalan sportski automobil od kompanije Opel.

Kao rezultat toga, šest godina nakon prve skice dizajna i samo tri godine posle dobijenog zelenog svetla za ovaj projekat, GT prototip je postao produkcijski automobil.

Prekogranična saradnja, zabava bez granica

Prvi Opel GT je sišao sa proizvodne linije 1968. godine, kao rani primer francusko-nemačke saradnje.

Zahvaljući prethodnim zajedničkim projektima, proizvođač karoserija "Chausson and Brissoneau & Lotz" je bio dokazan partner Opela i francuska kompanija je odradila presovanje, zavarivanje, farbanje i unutrašnju instalaciju GT-a, pre nego što ga je poslala u Nemačku za finalnu montažu šasije i pogona.
Kupci GT-a imali su izbor od 2 motora sa četiri cilindra – jedan zapremine 1.1 litra sa 60 konjskih snaga koji je stigao iz Kadeta i drugi – sa 1.9 litara i 90 konjskih snaga – iz Rekorda.

Opel GT 1900 bio je posebno popularan od samog starta. Maksimalna brzina od 185 km/h i ubrzanje od 0 do 100 km/h za 11,5 sekundi bilo je upravo ono što su kupci želeli.

Snaga se prenosila na zadnje točkove putem manuelnog menjača sa četiri brzine. Evropski kupci su retko kada naručivali opcionalni trostepeni automatik, ali je sa druge strane Atlantika ovaj menjač bio ekstremno popularan.
Fridhelm Engler, direktor dizajna eksterijera u Opelu, opisao je ponašanje svojih tadašnjih kolega kao odvažno.

"Bilo je prilično lascivno predstaviti koncept sa srednje postavljenim motorom iza prednje osovine koji je zasnovan na osnovama Kadeta B. Umesto da dokazane delove masovne produkcije obuku u novo odelo, imali su smelost da naprave nešto totalno radikalno – pravi Gran Turizmo. Može se reći da je GT hrabrost u čeliku."

Revolucionaran iznutra i spolja

Karoserija produkcijskog GT-a je bila dosta drugačija od originalnog koncepta, sa još više izraženim atletskim izgledom.

Prednji deo je bio veći, a prednji prepust kraći. Mišićave izbočine usisnika su omogućile nižu haubu, a pravougaoni sklopivi farovi koje je imao Experimental GT su zamenjeni novim ovalnim svetlima zavodljivog izgleda koje su ovom automobilu dali posebnu crtu.

Moćne ali elegantne linije smanjile su otpor vazduha bez žrtvovanja stabilnosti prvi velikim brzinama.

Ipak, ovo je prouzrokovalo drugi, neočekivan problem. Prema saopštenju iz septembra 1968, testni primerci GT-a nisu mogli nigde da prođu neopaženi od strane novinara, jer je specifičan oblik sprečio svaki vid "kamuflaže".
Kao i dizajn eksterijera, enterijer GT-a, sa svojim sportskim sedištima, trokrakim upravljačem i okruglim instrumentima i danas uzbuđuje ljubitelje ovog automobila.

Iako su najviše uticali na emocije kupaca, dizajneri GT-a su takođe obratili pažnju na bezbednost, tako što su svojoj kreaciji dodali, na primer, sigurnosni pojas sa vezivanjem u tri tačke, poprečni stabilizator i zaštitu od bočnih udara, kao i deformabilni stub upravljača.

Uspesi u auto-moto sportu i automobili koji su postizali rekorde

Sa svojim niskim centrom gravitacije i stabilnom karoserijom, GT je bio idealan za trke. Tako su, na primer, Conrero GT-ovi doživeli brojne uspehe u trkama na velikim distancama početkom 1970-ih.

Godine 1971, Georg Von Opel, unuk osnivača kompanije, pretvorio je GT u električni automobil, koji je dostigao maksimalnu brzinu od oko 189 km/h i postavio nekoliko svetskih rekorda.
Eksperimentalni GT dizel
U junu 1972. Opel je napravio GT sa dizel motorom koji je postavio dva svetska rekorda i 18 internacionalnih rekorda na Dudenhofen poligonu. Maksimalna brzina od 197 km/h na 1000 metara je bila senzacija za dizel automobile tog vremena.

Dizajner GT-a, Šnel, podseća kako je dizel GT dobio još niži oblik.

"Nismo imali veliki budžet. Uzeli smo automobil koji je trebao da postane kabriolet i jednostavno odsekli vetrobran!"
Koncept Aero GT iz 1969.
Na Međunarodnom sajmu automobila u Frankfurtu (IAA) 1969. godine Opel je predstavio Aero GT - kabriolet sa električnim zadnjim prozorom i krovom na sklapanje. Nažalost, ovaj automobil je ostao samo dizajnerska studija.

Produkcijski GT je, međutim, privlačio kupce do kraja njegove proizvodnje 1973. godine. Zahvaljujući svojim performansama, jedinstvenom dizajnu i atraktivnoj ceni, popularnost GT-a je prevazišla sva očekivanja.

Ukupno je proizvedeno 103.463 primerka.
Opelov sportski automobil privlačio je ne samo evropske, već i severnoameričke kupce, pa GT i danas ima veliki broj obožavalaca sa obe strane Atlantika.

Opel GT takođe pokazuje da su dizajneri i inženjeri ove kompanije čak i tada imali u vidu filozofiju dizajna koja se danas ogleda u krilatici "spoj vajarskog umeća i nemačke preciznosti".

Ili kako je glumac i vozač GT-a, Ken Duken, rekao: "Reklamni slogan je pogrešan – letenje nije lepše!"

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: